Yeni başlayanlar için; Köpek!

Yeni başlayanlar için; Köpek!

11 Mart 2014 / Category: Genel  0 comments
Nereden ve nasıl bir yavru sahibi olabilirim?
 
Sizi mutlu edecekse, arkadaşınızın ırk olup olmaması önemli değil ise sokaktan ve barınaktan yavru temin edebilirsiniz.
Köpekler standartlarına göre değil, karakterleri, davranışları ve ifadelerine göre çok sevilirler ya da biraz daha az. Barınaktan ya da sokaktan böyle bir köpek bulamama ihtimaliniz de çok az.
Irk aramıyorsanız barınaklar ve sokaklar sizi bekliyor.
 Bu konuda tavsiyem, acıdığınız değil, hoşlandığınız ve size en uygun köpeği seçmeniz olacaktır. Köpek davranışı konusunda uzman biriyle seçim yapmak size büyük sıkıntılardan kurtarabilir.
Irk köpek istiyorsanız biraz daha fazla araştırma yapmanız gerekecektir.
Hangi ırkı alırsanız alın fark etmez.
Alacağınız ırk yavrunun üreticisinin FCI üyesi bir Federasyon ve dernek üyesi olması sizin iyi bir yavru bulma ihtimalinizi artıracaktır. Secereli, kayıtlı, dernek üretim kurallarına uygun  ve bilinçli üretim yapan üreticilerle  iletişim kurmanız önemlidir.
Eğitim ve terbiye, yavru yeni sahibine gidene kadar yavrunun üreticisinin sorumluluğundadır! Her köpek üreticisi bunun bilincinde olmadır. Her üretici köpek terbiyesini bilmek ve uygulamak zorundadır.
Böyle bir üretici araştırmak ve bulmak sizi biraz yorabilir ama bence denemeye değer.
İyi üreticiler aynı zamanda iyi eğiticilerdir. Köpek davranışını ve terbiyesini bilirler. Bir üreticinin köpek eğitimini bilmesi gerekmez diye düşünür bir çok üretici. Ya da bir çok kişi…
Soru şu; Köpek terbiyesini bilmeyen bir üretici ürettiği yavruyu aylarca sahiplendiremediği taktirde elde kalan yavru ne olacak? Aslında cevap belli; Yazık olacak…
 *Eğitime en doğru başlama yaşı nedir?
 
Yavrularda bilinç oluşmaya ve yavrular mobil olmaya başladığında öğrenme süreci başlar.
Yavrular başta motor şablona göre içgüdüsel olarak hareket etseler de, çevreninde etkisiyle, ortaya çıkan davranışların tekrarı/sıklığı davranışların kalıcı olmasında etkendir.
Doğru ya da yanlış yoktur! Öğrenilen ya da müsaade edilen davranışlar vardır.
Bu sebepten dolayı eğitime/terbiyeye 3-4 haftalıkken başlanabilir diyebiliriz. Zihinsel uyarım, farkındalık ve öğrenme süreci bu dönemden başlayarak yavru 4-6 aylık olana kadar çok hızlı bir şekilde gelişir. Bu dönemde yavru köpeğin “size göre” doğru olan davranışlarını işaretlemek ve pekiştirmek gerekir.
 *Köpeğimizin alması gereken ilk eğitimler nelerdir?
 
Köpekler sürü hayvanıdır. İnsanlar gibi sosyal canlılardır. Fakat bu iki canlı türünün sürü kuralları birbirinden farklıdır! Hatta farklı sosyo-kültürel ve ekonomik sürüler de kendi içinde de süreklik arz eden değişimler sergilerler.
Bu sebepten dolayı her sürü için farklı terbiyeler ve eğitimler gerekebilir!
Her köpeğin alması gereken terbiye, öncelikle lidere saygı duymak olmalıdır! Saygı duyulmayan lider sözde liderdir ve dikkate alınmaz. Dikkate alınmayan lider eğitici ve öğretici olamaz. Öğrettiklerini rüşvetle yaptırır ya da köpek yapmak istediği için gösterir öğrenilmiş davranışı.
 Evde yaşayacak köpekler için ev terbiyesi çok önemlidir. Serbest ve kısıtlı alanların tanıtılması ve köpeğe ait bir yer belirlenmesi ve yavruya yerinin öğretilmesi gerekir. Isırma kemirme davranışının ortaya çıkmasını engelleme, Havalandırma rutininin oluşturma, Motivasyon kaynaklarının kullanımı(özellikle sahibin alması gereken eğitimdir!) Box eğitimi ve tuvalet eğitimi de erken yaşta bir an önce öğretilmesi gereken eğitimlerin başında gelir.
Tüm bunları yapabilmek için ise akustik ve vücut dili kullanılarak bir “dil” inşa edilmelidir.
Köpek sporu ve servis köpeklerinin büyütülmesi/terbiyesi/eğitimi birbirinden farklıdır.
Örneğin, arama kurtarma işi yapacak bir köpek insanlarla sosyal ve güvenen bir yapıya sahip olması gerektiği kadar başkaları tarafından ödüllendirilmesinde bir sakınca yoktur zira bu işi yapacak köpekler yabancılar tarafından ödüllendirilmelidir. Bu eğitimin bir parçasıdır.
Koruma işi yapacak bir köpek ise, ancak insanlardan korkmayacak kadar insanların bulunduğu sosyal ortamlarda bulunabilir fakat başkaları tarafından ödüllendirmez. Koruma köpeği şüpheci olmalı ve yabancılara güvenmemelidir. Farklı büyütülmelidir.
Örnekleri çoğaltabiliriz.
Bu dönemde köpekten çok köpek sahibinin eğitim alması gerektiğini de belirtmek isterim.
Kitaptan okuyarak, TV serilerini izlemekle ya da eğitim videolarıyla köpeği tanımak, birlikte konforlu yaşamak ve terbiye etmek mümkün değildir.
Yavruyu almadan önce, eve geldikten sonra ve düzenli aralıklarla iyi bir köpek terbiyecisi ve eğiticisiyle ortak bir çalışma yürütmek çok faydalı olacaktır. Köpeğinizi eğitmenle büyütmek ve eğitmek size çok şey katacaktır. Size köpeği tanımanızı, iletişimi, liderliği, eğitimde kullanılan teknikleri öğrenmenizi, köpeğinizin öğrendiği komutları yapmaması durumunda ne yapmanız gerektiğini öğreneceksiniz.
 “Otur, yat, bekle” vs.. gibi komutlara daha gelmedik bile!
Bu komutların bir günde öğretildiğini biliyor muydunuz?
Önemli olan köpekle iletişim kurmayı sağlamaktır. Bu mümkün olduğu takdirde köpekle aranızda mükemmele yakın bir uyum kurulabilir. Ve iletişim kurulduktan sonra sadece otur yat bekle değil birçok komutu çok kısa bir süre içerisinde köpeğinize öğretebilirsiniz.
Her köpek bir projedir!
Geleceği yani istikbali, eve gelir gelmez ya da öncesinde planlanmalıdır!
KÖPEK EĞİTİMİNE 6 AYLIKKEN BAŞLANMAZ! ERKEN BAŞLANMASI GEREKİR!
Bununla birlikte eğitimi ve terbiyesi geciktirilmiş köpekler de eğitilebilir!
*Hayvan sahiplerine bu konuda düşen sorumluluklar nelerdir?
 
Köpek sahipleri, çoğunlukla köpeklerini çocukları gibi görürler. Köpeklerinden bahsederken ağız alışkanlığı gibi görünse de onlara “oğlum” ya da “kızım” diye seslenirler.
Köpeğini kendi çocuğu yerine koyan bir sahibin, köpek üzerindeki etkisi ya da kontrolü, gerçekte sahip olduğu ya da olmadığı çocuğuna olan etkisi ya da kontrolü kadar olabilir dersek yanlış olmaz sanırım.
Ya da bir köpek sahibinin köpeğinden beklentisinin miktarı, çocuğundan beklediği şeylerle orantılı olmalıdır da diyebiliriz.
Hiç kimse çocuğunu bir köpek gibi kontrol etmez ve etmek istemez. Tek bir komutta gelen, oturan, yatan bir çocuğunuz olsun ister miydiniz?
Ya da 15 yaşındaki oğlunuzu kucağınıza almak ister miydiniz?
Ya siz çocuklar? Babanızın önce önünüze yemek koyup ardından ısırıp ısırmayacak mı diye önünüzden yemeğinizi alması hoşunuza gider miydi?
Yetişkin ama çocuk kalmış köpekler büyütmeyelim.
Büyüttüğümüz köpek yaşının olgunluğunda olmalıdır!
Köpek sahiplerinin tamamına yakını, köpeklerinden koşulsuz itaat bekler.
Bu sağlanabilir bir şeydir ama çok kolay değildir. Böyle bir köpeğe sahip olmak isteyen köpek sahibinin; Duygusal davranmaması, temel prensiplerden ödün vermemesi, tutarlı olması ve önceden verilen hakları sonradan almamak üzerine bir ilişkiye başlaması gerekir.
Köpek davranışı/psikolojisi hakkında bilgi sahibi olması önemlidir. Saygı duyulan bir lider, dürüst ve adil bir otorite olmalı, güven vermelidir.
 Her köpek sahibinin köpek eğitimini ya da idaresini öğrenmek üzere iyi bir köpek terbiyecisi/eğiticisinden dersler alarak kendi köpeğinin eğitiminde bizzat kendisi de bulunmalıdır.
Doğrularınız ve yanlışlarınız değişken olmamalıdır.
Basit ve sade bir dil köpek ve sahibinin ilişkisini güçlendirir.
Egzersiz önemli midir? Köpeğimle birlikte neler yapabiliriz?
 
 Köpekler avcı motor şablonuna sahip canlılardır. Bu atalarından gelir. İçgüdülerine göre egzersiz ihtiyaçları karşılanmalıdır. Bu egzersizler, köpek sahipleri için; Top at-getir ve benzeri oyunlar, ya da Frisbee, Agility, IPO gibi kuralları olan köpek eğitim disiplinleri yaparak köpeklerin egzersiz ihtiyaçlarını karşılayabilirler.
Her köpek sahibi bu egzersizler yapabilir ya da bir köpek kulübüne üye olup hem köpeği ile keyifli anlar yaşayıp hem de müsabık olabilirler.
www.vonjuliet.com adresini ziyaret ederek  bu tip aktivitelere katılmak için iletişim kurabilirsiniz.
İçgüdülere göre egzersiz köpeklerin yaşamında çok önemli bir yer tutmaktadır. İçgüdülerini yaşayamayan köpeklerde mutsuzluk, keyifsizlik, cansızlık ve depresyon görüldüğü gibi aşırı şarj olmaktan dolayı hiperaktivite de görülmektedir.
Köpek sevmek bazen onu sevmemektir!
Akşama kadar kucakta gezdiğinizi ve sizi sürekli olarak fiziksel olarak birinin sevdiğini düşünsenize. Sıkıcı olmaz mı?
Erdinç Sarımusaoğlu
- Canine Dresseur-

Her hakkı mahfuzdur. İzinsiz kopyalanamaz ve paylaşılamaz.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href=javascript:void(0); title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

© 2014 Kopek Çiftliği : Vonjuliet. All Rights Reserved.